Іконошанування

Іконошанування

Торжество Православ’я (відновлення іконошанування)
8 березня (перша неділя Великого посту) у нашому соборі після Св. Літургій (другої та третьої) відбудеться похід з іконами навколо Собору
Просимо наших парафіян принести свої ікони і взяти участь у цьому церковному торжестві.


Свято Торжество Православ’я (відновлення іконошанування) було встановлене в IX столітті в пам’ять перемоги над єрессю іконоборства, суттю якої було заперечення шанування ікон. У 730 році візантійський імператор Лев III Ісавр заборонив шанування ікон. Результатом цього рішення стало знищення тисяч ікон, а також мозаїк, фресок, статуй святих і розписних вівтарів у багатьох храмах.
Іконоборство було офіційно визнано в 754 році на так званому Іконоборчому соборі за підтримки імператора Костянтина V Копронима, який пішов війною проти православних шанувальників ікон, особливо ченців. По своїй жорстокості іконоборчі гоніння були схожі з гоніннями на Церкву язичницьких імператорів Діоклетіана і Нерона. За свідченням літописця Феофана, сучасника цих сумних подій, імператор: «…багатьох ченців повбивав ударами бичів, і навіть мечем, і незліченна безліч засліпив; у деяких обмазували бороду спуском воску і масла, підпускав вогонь і таким чином обпікав обличчя та їхні голови; інших після багатьох мук відсилав у вигнання».
Боротьба з іконошанувавнням розтягнулася майже на століття і припинилася лише у 843 році, коли за ініціативою імператриці Феодори в Константинополі був скликаний Собор, на якому було вирішено відновити шанування ікон у Церкві. Після того як Собор засудив єретиків-іконоборців, Феодора влаштувала церковне торжество, яке припало на першу неділю Великого посту. В той день патріарх, митрополити, ігумени монастирів, священикі та безліч мирян вперше за багато десятиліть відкрито вийшли на вулиці столиці з іконами в руках. До них приєдналася і сама імператриця Феодора.
На спомин про цю подію щороку в першу неділю Великого посту Церква урочисто святкує відновлення іконошанування, що називається Торжеством Православ’я.

Події