Архиєрейське богослужіння у неділю Православ’я

Архиєрейське богослужіння у неділю Православ’я

Перша неділя Великого посту називається неділею Православ’я. Ще у VIII столітті сьомий Вселенський собор назавжди утвердив вчення про пошанування святих ікон і молитовне поклоніння їм.
Слово “православ’я”, по-грецьки “ортодоксія”, означає істинну віру і правдиве почитання Господа Бога.

“Людина, котра правдиво шанує ікони є православною. І тому назва цієї неділі не має жодного відношення до “конфесійного православія”, — пояснив у своїй проповіді владика Василій Івасюк.

Недільне богослужіння цього дня єпарх Коломийський очолив у катедральному соборі Преображення Христового м. Коломиї.Продовжуючи тему пошанування ікон кир Василій сказав, що суперечки між людими виникли внаслідок неправильного розуміння другої заповіді, в якій також йдеться: “Не робитимеш собі ніякого тесаного кумира” (Вих.20:4) .

“Противники ікон опиралися на тексти із Святого Письма, де говориться, що “Бог є Дух” (Ів. 4:24) і “Його ніхто не бачив” (Ів. 1:18), а тому зображення для них були позбавлені духовності. Іконоборці звинувачували Церкву в ідолослужінні, бо не розуміли духовного зв’язку між написаною іконою та зображеною на ній особою. Вони бачили в іконі тільки матеріал – фарби, дерево і папір. Передусім вони опиралися на старозавітній закон, котрий забороняв робити будь-які зображення Бога, тобто буква Закону для них була вищою за Божу благодать. Насправді Дух Святий в різні часи і через простих людей та царів прославляв Творця у псальмах, піснях, гімнах, прикрашених іконах, фресках і мозаїках…”.До того ж проповідник зазначив, що іконографія відіграє важливу місіонерську роль, адже в Україні, коли писемність ще не була загальною, саме ікона допомагала правдиво розуміти читання Святого Письма, життя святих, церковні проповіді і спів.

“Святий Григорій Великий писав, що ікони використовуються в храмах як Євангеліє для неграмотних. Як слово повідомляє людину про Невидимого Бога через слух, так і живопис являє людям Господа, Якого ніхто ніколи не бачив”, — сказав владика Василій.

Наостанок архиєрей пригадав про Коломийську ікону Пресвятої Богородиці “Це Мати Твоя”,  яка проголошена покровителькою Коломийської єпархії, її вірних і тих, хто знаходиться у міграції та еміграції.

“Назва самої ікони “Це Мати Твоя”, покликана в усіх потребах допомагати людям, а саме: у хворобах, терпіннях, успіхах, радощах, при народженні та смерті. Ми, діти Божі через тайну хрещення, подаємо наші руки Пресвятій Богородиці та йдемо за Нею слід в слід, бо “не маємо іншої заступниці” “, — сказав владика.Розповідаючи присутнім про богородичні ікони, кир Василій зауважив, що першим із людей, хто дав нам приклад зображення на іконі, був святий євангелист Лука.

“Ще за життя Пресвятої Богородиці він написав образ Божої Матері з Немовлям на руках. Побачивши цю роботу Вона сказала: “Ось бо від нині ублажать мене всі роди” (Лк.1:48). Ця ікона нині є в багатьох храмах, домівках та іконках і називається вона – Мати Божа Неустанної Помочі. І дійсно, через ікони Божої Матері віруючі люди отримують Божу благодать і силу оздоровлятися”.

Завершилось богослужіння Чином торжества Православ’я, під час якого парафіяни освятили ікони принесені з дому.

Джерело: пресслужба єпархії

Події